ادبیات ترکمن _ طوایف ترکمن

  بیگ تانگرینگ آدی بیلان              

طوایف و قبایل مقدس ترکمن ها

غیر از طوایف و تیر ه های ترکمن، ترکمن ها دارای چهار طایفه دیگری  موسوم به اولاد هستند.این طوایف چهارگانه اولاد از طوایف مقدس  ترکمن به شمار می آیند.زیرا آنها خود را از نسل خلفای راشدین (رضی الله تعالی علیهم اجمعین) می دانند.

  این طوایف عبارتند از:

 الف:شیخ از نسل حضرت ابوبکر صدیق(رضی)

  ب:مختوم(مخدوم)از نسل حضرت عمر فاروق(رضی)

  ج:آتا از نسل حضرت عثمان ذی النورین (رضی)

  د:خوجه از نسل حضرت علی مرتضی(رضی)

  این طوایف چهارگانه که از چهار یار پیامبر(ص)انشعاب یافته اندبخاطر اینکه چهار یار از یاران و خویشاوندان نزدیک رسول اکرم(ص)می باشند اولاد آنها در نزد ترکمن ها مقدس شمرده می شوند.چرا که حضرت ابوبکر(ع) پدر زن پیامبراکرم(ص) می باشد.حضرت عمر(ع)هم پدر زن پیامبراکرم (ص) واز طرف دیگر دامادحضرت علی(ع) می باشند.حضرت عثمان(ع) و حضرت علی(ع) هر دو داماد پیامبر اکرم(ص)می باشند.  و روایت است که می گویند آنها (اولاد) برای تبلیغ دین مبین اسلام و از طرف دیگر بعلت فرار از ظلم و جور خلفای اموی به میان ترکمن ها آمده اند و ترکمن ها به آنها اولاد گفته و احترام بسیار زیادی نسبت به آنها قایل بودند و هستند.به جهت اینکه فرزندان این دو طایفه از نوادگان و اهل بیت رسول اکرم(ص)محسوب می شوند.در کتاب ایرانیان ترکمن آمده است:گروهی از ترکمن ها نیز به اولاد مشهورند.آیرونز آنها را قبایل مقدس می نامند.این گروه به چهارقسمت تقسیم می شود که هرکدام از آنها خود را فرزندان یکی از خلفای راشدین(رضی) می دانند این تنها گروهی است که در عین ترکمن بودن در شجره ی اصلی ترکمن ها جای ندارند.

  ترکمن بودن سه شرط اساسی دارد:

  1-هر ترکمن باید در شجره ی اصلی ترکمن ها جای داشته و یا اینکه از نوادگان فرزندان دست دوم ترکمن باشد.

  2-باید بتواند به زبان ترکمنی صحبت کند.

  3-سرانجام مسلمان سنی حنفی باشد.

  (ترکمن های کنونی شاخه ای ازترکمن ها در نوشته های قدیمی   فارسی هستند. همین طور درحال حاضر گروههای ترک تباری در عراق و سوریه به ترکمن معروفند که ارتباط نزدیکی با ترکمن های ساکن منطقه ی میان رود جیحون و گرگان رود ندارند و از نظر تاریخی/ زبانی و فرهنگی بیشتر به آذربایجانیها و ترکهای ترکیه شباهت دارند.)

منابع:

 محمد کاشغری ج3 ص 307

 تاریخ بیهقی

 سیری در تاریخ سیاسی اجتماعی ترکمن ها و امین الله گلی  نشر علم / 1366                             

/ 7 نظر / 27 بازدید
رضا

با سلام خدمت دوست عزیز بنده متوجه نشدم،کدام گروه است که درعین ترکمن بودن در شجره ی اصلی ترکمنها جای ندارند!؟ ممنون

حاجی محمد قلیچی

دوست عزیزباتشکرازز حمات شما لهجه ترکمنی درست نیست چون ترکمنی یک زبان است آنهم ازنوع کامل وعمیقش

بای محمد چندری

سلام : ترکمن های عراق در بین آن ها هم شیعه هست هم سنی. به نظرم امروز ملاک ترکمن بودن مذهب حنفی داشتن نیست . همین که اترکمن هستند به نظرم کافی است . درست است که به علت دور شدن از وطن اصلی خویش فرهنگ و زبان مقداری تغییر کرده ولی ترکمن هستند. مطلب خوبی بود. یاشا

اسماعیل ارازی شیخ

سلام،ممنون از مطالبی که نوشتین، جالب بود اما کم،لطف کنین مطالب بیشتری.... لحظهاتون شیرین بـای

محسن

خواستم از مطالبت تشکر کنم مرسی

a

در مورد آتا ها تاحدودی قانع کننده است. ولی در مورد دیگر قبایل خیر... اصلا سندی وجود نداشته (یا من پیدا نکردم) وجود نداره.

a

محقق عاصموف گفته که شیخ ها از قبیله قایی و زیر شاخه ی گوکلانگ می آیند (که فکر کنم درست ترینش همینه، چونکه پدربزرگم گفته بود که اصالت شیخ ها به ترک های ترکیه برمی گرده) جناب استاد آنادردی عنصری هم گفته این قبایل از تحت تاثیر دین اسلام بوجود اومده و به همین دلیل به خاطر تاثیر اسلام نام هایشان رو تغییر داده اند. محقق دمدیف هم منشا عرب بودن قبایل مقدس رو رد کرده و گفته که باید به این طوایف اصطلاح گروه رو خواند. یووشنکو هم منشا عرب بودن طوایف رو رد کرده ولی در کنارش به هیچ عنوان اونارو نام ربایندگان ندونسته.